Promocje
kurtka chłopięca Ecco Boy beż
kurtka chłopięca Ecco Boy beż
109,00 zł 79,00 zł
opaska pin-up | kotwice na białym
opaska pin-up | kotwice na białym
29,00 zł 19,00 zł
szt.
opaska pin-up | różowe jelonki na białym
opaska pin-up | różowe jelonki na białym
29,00 zł 19,00 zł
szt.
opaska pin-up | gwiazdki na szarym
opaska pin-up | gwiazdki na szarym
29,00 zł 19,00 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Szatka i Świeca do Chrztu – kto kupuje?

Szatka i Świeca do Chrztu – kto kupuje?

Chrzest Święty to wzniosła uroczystość o charakterze religijnym i rodzinnym. To pierwszy i najważniejszy Sakrament - jego ceremonia jest bardzo symboliczna, a uroczystości towarzyszą niezbędne akcesoria, w które warto zaopatrzyć maluszka wcześniej. Rodzice dziecka i jego wybrani rodzice chrzestni często zastanawiają się, do kogo należy obowiązek zakupu szatki i świecy do Chrztu. Kto kupuje je zgodnie z tradycją i jak ta tradycja ma się do teraźniejszości?

Obowiązki rodziców chrzestnych

Wybór rodziców chrzestnych to bardzo ważna decyzja, ponieważ ich rola nie kończy się wyłącznie na uczestniczeniu w ceremonii Chrztu Świętego. Chrzestni powinni wspierać rodziców w pogłębianiu wiary dziecka oraz w jego wychowywaniu w zgodzie z zasadami chrześcijaństwa. To również ich obowiązkiem jest przejęcie na siebie odpowiedzialności za duchowy rozwój dziecka, gdy jego rodziców zabraknie. Jeszcze do niedawna w wielu domach rodziców chrzestnych angażowało się do pomocy przy organizacji uroczystości Chrztu Świętego. Dziś zwyczaj ten zależy głównie od rejonu Polski oraz indywidualnych preferencji rodziców. Są rodziny, w których rodzice nie chcą, by chrzestni ponosili jakiekolwiek koszty związane z ceremonią, jednak są również takie rodziny, dla których wkład rodziców chrzestnych w uroczystość jest bardzo ważny.

czytaj całość »
Świeca do Chrztu - jakie ma znaczenie i jaką wybrać?

Świeca do Chrztu Świętego – co symbolizuje?

Podczas ceremonii Chrztu Świętego dziecko przyjmowane jest do społeczności katolickiej. Świeca chrzcielna to symbol światła wiary i życia duchowego, które rozpoczynają się wraz z przyjęciem przez dziecko Pierwszego Sakramentu. Przede wszystkim widoczna jest tu symbolika światła. Światło uznawane jest za symbol potęgi Boga oraz zwycięstwa nad ciemnością, ponadto to właśnie światło (bliskość Boga) prowadzi wierzących przez życie. Świecę chrzcielną zapalamy ogniem Paschału, czyli symbolicznie przekazujemy wówczas Chrystusa dziecku, a dziecko zostaje „oświecone” chrystusowym światłem. Płomień świecy symbolizuje więc przekazywaną dziecku wiarę, ponadto świeca do Chrztu to także symbol obowiązku dbania o zgodne z wiarą katolicką życie dziecka – obowiązek ten spoczywa zarówno na rodzicach, jak i na Rodzicach Chrzestnych... 

czytaj całość »
Biała Szatka do Chrztu - co symbolizuje i kiedy się nakłada
Biała Szatka do Chrztu - co symbolizuje i kiedy się nakłada

Biała Szatka do Chrztu – co symbolizuje i kiedy się ją nakłada?

Chrzest Święty to bardzo ważne wydarzenie w życiu małego dziecka i jego rodziców. To sakrament, którego oprawa ma charakter symboliczny - biała szatka jest oczywiście jednym z głównych symboli tej doniosłej ceremonii. Co dokładnie symbolizuje biała szatka do Chrztu, kto kupuje ją najczęściej i kiedy się ją nakłada?

 

czytaj całość »
Symbole Chrztu Świętego
Symbole Chrztu Świętego

Podstawowymi akcesoriami potrzebnymi podczas uroczystości Chrztu Świętego są biała szatka i świeca chrzcielna.

Akcesoria te nie są przypadkowo wybrane, zarówno biała szata jaki i świeca mają swoją symbolikę podczas liturgii Chrztu Świętego.

Po skropieniu główki dziecka wodą święconą i namaszczeniu olejem krzyżma świętego Matka Chrzestna nakłada dziecku białą szatkę. Biel jest symbolem światła i życia, a jej nałożenie jest znakiem przyjęcia do wspólnoty chrześcijańskiej - przyobleczenia się w Chrystusa. W dawnych czasach chrześcijańskich nowo ochrzczonych ubierano w długie białe szaty, które nosili później przez cały tydzień.  Dziś ma ona postać kawałka materiału, którym jedynie przykrywa się dziecko podczas przyjęcia sakramentu Chrztu Świętego. W zależności od tradycji, regionu i upodobań biała szatka do Chrztu może mieć różne wzory. Najczęściej przybiera ona formę białej bawełnianej lub lnianej chusteczki, ale występuje też w postaci "śliniaczka", koszulki lub kryzy.

Drugim symbolem Chrztu Świętego jest świeca. Tradycyjnie za zakup świecy do Chrztu odpowiada Ojciec Chrzestny i to On podczas liturgii Chrztu Świętego zapala ją od kościelnego paschału. Obrzęd ten jest symbolicznym przyjęciem światła Chrystusa i zobowiązaniem do życia według zasad kościoła katolickiego.

Do świecy chrzcielnej dobrze jest dobrać od razu odpowiednią profitkę, która stanowi nie tylko ozdobę świecy, ale też ochronę przed zalaniem woskiem.

Świece do Chrztu są tradycyjnie w kolorze białym. Ozdabiamy je jedynie bawełnianą koronką w kolorze białym lub ecru, z przetkaną białą lub kolorową tasiemką. Najczęściej szatki do Chrztu kupowane są w zestawie w skład którego wchodzą: personalizowana biała szatka, świeca chrzcielna oraz profitka. Zestaw jest idealnie dobrany kolorystycznie, a na życzenie Rodzica dodatkowo ozdobiony pamiątkowym haftem.

czytaj całość »
Serdecznie witamy !

Serdecznie witamy w naszym sklepie.

Jak to często bywa sklep powstał z potrzeby chwili. I to ważnej dla nas chwili, a właściwie uroczystości przyjęcia sakramentu Chrztu Świętego przez naszą córkę. Trudności jakie napotkaliśmy ze skompletowaniem poszczególnych elementów "wyprawki chrzcielnej" skłonił nas do stworzenia miejsca, w którym Klient będzie mógł kupić wszystko, co w tym Ważnym Dniu jest niezbędne.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl