Biała Szatka do Chrztu - co symbolizuje i kiedy się nakłada
Biała Szatka do Chrztu - co symbolizuje i kiedy się nakłada

Biała Szatka do Chrztu – co symbolizuje i kiedy się ją nakłada?

Chrzest Święty to bardzo ważne wydarzenie w życiu małego dziecka i jego rodziców. To sakrament, którego oprawa ma charakter symboliczny - biała szatka jest oczywiście jednym z głównych symboli tej doniosłej ceremonii. Co dokładnie symbolizuje biała szatka do Chrztu, kto kupuje ją najczęściej i kiedy się ją nakłada?

Biała Szatka do Chrztu – co symbolizuje?

Nakładana podczas Chrztu Świętego biała szatka jest symbolem czystości i niewinności. Symbolizuje również wewnętrzną przemianę, która zachodzi w człowieku na skutek zjednoczenia z Chrystusem. Biała szatka do Chrztu oznacza przeobrażenie z człowieka naznaczonego grzechem w człowieka żyjącego na wzór i podobieństwo Chrystusa. W związku z nieposłuszeństwem w Raju człowiek odkrył swoją nagość, która stała się symbolem grzechu i znakiem przekleństwa. Nowa biała szata, którą otrzymuje dziecko podczas Chrztu Świętego to powrót do harmonii oraz jedności z Bogiem. „Przyobleczenie się w Chrystusa” to zatem błogosławieństwo Boże i nadzieja nowego, wolnego od grzechu pierworodnego życia katolickiego.

Jak powinna wyglądać szatka do Chrztu Świętego?

Szatka do Chrztu Świętego powinna być przede wszystkim biała, co symbolizuje niewinność i czystość. Biel jest ponadto kolorem, który kojarzony jest ze światłem i życiem, a także ze świętością. Tradycja związana z zakładaniem białej szaty sięga już starożytności chrześcijańskiej, gdzie nowo ochrzczeni ubierani byli w długie białe szaty na znak przyjętego sakramentu. Dziś biała szatka do Chrztu jest bardziej symbolicznym elementem ceremonii – nie jest to już „szata” w dosłownym rozumieniu tego słowa, a kawałek materiału, którym przykrywa się dziecko w odpowiednim momencie ceremonii Chrztu Świętego.

Wygląd szatki powinien być elegancki i oddawać powagę uroczystości Chrztu Świętego, jednak zależnie od upodobań rodziców biała szatka do Chrztu może mieć oczywiście różne wzory. Możemy spotkać szatki kwadratowe, a także takie w formie serca lub koszulki. Najczęściej dziecku towarzyszy bawełniana szatka do Chrztu, jednak często spotykana jest również lniana lub atłasowa szatka do Chrztu. W sprzedaży znajdziemy zarówno skromne modele, jak i białe szatki do Chrztu, którym towarzyszą dodatkowe gustowne zdobienia, w tym ozdobne koronki, wstążeczki i hafty. Chętnie wybierane są ponadto personalizowane szatki – np. z haftowanym imieniem dziecka i datą Chrztu Świętego, co może stanowić wyjątkową pamiątkę na całe życie.

Biała szatka do Chrztu – kto kupuje i kiedy się ją nakłada?

Zgodnie z tradycją, to Matka Chrzestna powinna kupić szatkę do Chrztu, a Ojciec Chrzestny świecę, jednak dziś coraz częściej zakup ten jest łączony – decydują się na niego Chrzestni wspólnie lub sami rodzice, dlatego warto ustalić zakup wcześniej między sobą. Dużą popularnością wśród Chrzestnych i rodziców cieszy się zwłaszcza pamiątkowy zestaw do Chrztu, w skład którego wchodzi zarówno personalizowana szatka z haftem i zdobieniami, jak i pasująca świeca z profitką.

Chwila, gdy biała szatka do Chrztu nakładana jest na dziecko to jeden z kluczowych elementów ceremonii. Białą szatę nakłada się ochrzczonemu dziecku po obrzędzie namaszczenia olejem krzyżma świętego. W chwili zakładania białej szaty wypowiadane są słowa modlitwy, które brzmią następująco: „N., stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagają ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne.” Nałożenie białej szatki jest więc znakiem tego, że ochrzczone dziecko przyjmuje do swojego życia Chrystusa i rozpoczyna nowe, wolne od grzechu życie katolickie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl